SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy piątej, siódmej i ósmej wyjechali wraz z opiekunami - p. Mirosławą Pyszko i p. Marcinem Wróblewskim do Torunia, na spektakl profilaktyczny "Pierwsza miłość - internetowe love" w reżyserii Andrzeja Wieczorka. Przedstawienie wystawione zostało na scenie w Auli UMK, stworzone zostało w celu przeciwstawienia się coraz bardziej powszechnemu zjawisku cyberbullyng'u, czyli współczesnemu obliczu przemocy z wykorzystaniem najnowszych technologii, głównie internetu i telefonów komórkowych.
"Internetowe Love" to historia Julii, zakochanej w Kamilu, z którym utrzymywała kontakt tylko przez internet na tzw. "Avatar Chacie". Oczywiście w cyber świecie Julia nie jest Julią, tylko "Jedwabiem Duszy", a jej ukochany "Velmontem". Długie, miłe rozmowy, czasem nawet całonocne, przeplatane wierszami wielkich poetów i cytatami z książek, przekonują dziewczynę, że ten jedyny właśnie z nią jest i będą żyli długo i szczęśliwie. Ale życie to nie jest bajka niestety - kiedy w końcu dochodzi do spotkania nastolatków twarzą w twarz, randka w tzw. "realu" kończy się zerwaniem znajomości. Kamil okazuje się zwykłym, internetowym podrywaczem. Z zemsty za zerwanie podstępnie (przez internet) nagrywa Julię w obrębie jej prywatności i plik z nagraniem ukrywa na portalu Avatar Chat. Z nieskrywaną satysfakcją informuje Julię, że film o północy automatycznie ukaże się na portalach społecznościowych. Dziewczyna jest zrozpaczona, ma samobójcze myśli - na szczęście spotyka w sieci prawdziwego przyjaciela - "Obcego" - Zenka, który jej bezinteresownie pomaga.
Reżyser do stworzenia teatralnej opowieści wykorzystał znane utwory literackie: "Mały Książę" "Piękna i Bestia"," Ten Obcy" oraz wiersze Gałczyńskiego, Herberta, Szymborskiej. Maski, lalki i teatr cieni wzmocniły wymowę sztuki. Spektakl przestrzega i poucza, jak radzić sobie w sytuacjach zawierania znajomości, korzystania z portali społecznościowych czy przemocy w sieci.
Jednocześnie przestrzega przed zbyt długim przebywaniem w cyfrowym świecie, gdzie każdy może dowolnie zmieniać swoją osobowość. Śmieszne momentami dialogi i sceny humorystyczne rozładowywały napięcie rodzące się w publiczności.
Spektakl podobał się wszystkim uczniom, którzy sami stwierdzili, że był doskonałą ilustracją organizowanego w szkole co roku "Dnia bezpiecznego internetu".
Marcin Wróblewski