SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
Uczniowie klasy IV i V 8 maja 2019 roku wybrali się na niecodzienną wycieczkę - udali się do niezależnego ośrodka edukacyjno - kulturalnego pracującego metodami aktywizującymi, do Kaczego Bagna (niedaleko Kurzętnika). To Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, które powstało z potrzeby serca, to przestrzeń, która pozwala odkrywać i realizować swoje pasje. Jak czytamy na stronie projektu: "Miejsce stworzone zostało przez Miśka i Kamyka /Michał Łapiński, Kamila Kulpa/ głównie z myślą o młodych ludziach, na wzór Szkół pod Żaglami, ale dziś działa na rzecz każdej grupy społecznej i wiekowej. Powstało w budynku, który jeszcze w 2005 roku był zwykłą oborą, a dziś jest przytulnym miejscem, do którego przyjeżdżają najróżniejsze grupy dzieci, młodzieży i dorosłych na kilkudniowe pobyty warsztatowe z noclegami i wyżywieniem". Kacze Bagno jest laureatem prestiżowej nagrody za animację miejsca w konkursie im. Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych organizowanym przez Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej.
I właśnie nasza grupa w środowy poranek zawitała w tym tajemniczym miejscu. Najpierw nastąpiło powitanie, pani Justyna opowiedziała nam o tym, co nas czeka w ciągu dnia, podzieliła grupę na trzy zespoły i zaczęła się zabawa. Uczyliśmy się piec bułki, strzelać z łuku i grać na bębnach afrykańskich. Po pysznym obiedzie i zakupieniu oryginalnych pamiątek, zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły, które miały zajęcia z ceramiki i uczyły się tańca z ogniem. Na koniec cała grupa brała udział w warsztatach teatralnych, na których można było dać upust emocjom i integrować się z kolegami. Później smażyliśmy kiełbaski przy ognisku i zajadaliśmy własnoręcznie przygotowane i upieczone bułki. Aż nie chciało się wracać. Do domu zabraliśmy z sobą, oprócz wspomnień, wykonane ceramiki.
Wyjazd był dla nas inspiracją, pobudzał wyobraźnię, zintegrował grupę, bawił i uczył zarazem. Warto było odwiedzić to niesamowite miejsce.
G. Bobińska