SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
 
ŻEGNAJ PONURA ZIMO, WITAJ RADOSNA WIOSNO!!
 
Tradycyjnie już, jak co roku, uczniowie naszej szkoły spędzili Pierwszy Dzień Wiosny na imprezach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski, a także nauczycieli i rodziców z klas 0-3 Szkoły Podstawowej. Wychodzimy bowiem z przekonania, że lepiej by nasi uczniowie spędzili słynny "Dzień Wagarowicza" w sposób ciekawy i produktywny, niż na nudnych, bezproduktywnych wagarach.
Rada SU - Marta Meka, Julia Sułecka i Julia Śmigielska, po długich debatach z koleżankami i kolegami z wszystkich klas ułożyły, zaakceptowany później przez Panią Dyrektor i nauczycieli harmonogram obchodów. Wszystko zaczęło się już od godziny ósmej, przedstawieniem "Rzepka" - prezentacją klas 0-3 w sali gimnastycznej. Prócz najmłodszych uczniów mini spektakl mogli obejrzeć także ich rodzice, przybyli tłumnie na uroczystość. Równolegle z ucztą duchową przygotowaną przez najmłodszych, uczniowie klas 5-8 SP i klasa 3 Gimnazjum przystąpili do zmagań w konkursie wiedzowym "Europa w szkole, szkoła w Europie ". Tydzień temu, przedstawiciele samorządów klasowych wylosowali po jednym z państw europejskich i mieli przygotować klasę do quizu wiedzowego. Pytania w najgłębszej tajemnicy przygotowali nasi szkolni "Kujoni", którzy zgodnie z zasadą fair play nie brali w nim udziału.
Jeśli chodzi o wiadomości o państwach europejskich, najwszechstronniejszą klasą okazała się klasa VIIa i to oni zwyciężyli. Drugie miejsce ex equo zdobyła klasa VIIb i VI, zaś równie zaszczytne - trzecie - klasa V. Nagrody pocieszenia otrzymali uczniowie klasy czwartej i trzeciej Gimnazjum. Czwartacy byli gośćmi najmłodszych na spektaklu, zaś gimnazjaliści pomagali przy organizacji konkursu i przygotowaniu całej imprezy.
Druga godzina lekcyjna upłynęła już wszystkim uczniom na pokazie "Mody Ekologicznej" przygotowanym przez najmłodszych uczniów. Pokaz był oceniany przez jury, w którym zasiedli nauczyciele naszej szkoły - Sabina Topij - Brylińska, Jolanta Górecka, Bartłomiej Wasilewski. Trzeba przyznać, że na wybiegu pojawiły się takie kreacje i materiały, z których zostały one zrobione, że niektórym zapierało dech. Uczestnicy wcześniej wraz z rodzicami mieli zrobić strój z odpadów, które mogą zagrażać naszej planecie - plastiku, jednorazowych opakowań, talerzy, czy sztućców plastikowych. Pojawiła się folia aluminiowa, butelki pet, kartony po napojach, po prostu inwencja naszych "kreatorów mody" przerosła naszą wyobraźnię.
Nasze jury uznało, że najładniejsze przebranie zaprezentował Marcel Popielec i Dominik Stępniak, drugie miejsce zajęła Karolina Sieradzka, trzecie - Bartłomiej Ulaszewski, a czwarte - Jessica Galczewska. Nagrody w kokursach ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
Trzecia lekcja upłynęła pod znakiem przepędzania złej Zimy!! Oczywiście symbolizowała ją Marzanna, którą sporządzały wszystkie klasy, oczywiście z naturalnych surowców, które można bez obaw spalić w ognisku, a więć słoma, papier i drewno. Najpierw z Panią Zimą przeszliśmy w pochodzie przez wieś, by wszyscy mieszkańcy widzieli, że odchodzi to co złe, a nadchodzi upragniona Wiosna. Potem kukły zostały spalone przy piosenkach o wiośnie, śpiewanych przez najmłodszych uczniów. Po tych wszystkich atrakcjach udaliśmy się na lekcje. No i czekamy do następnej wiosny.
Zapraszamy do obejrzenia relacji (kliknij).
Marcin Wróblewski
zdjęcia i film grupa projektowa Równać Szanse