SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
Od września w Szkole Podstawowej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Zieleniu realizowany był projekt Stowarzyszenia "Przyjaciele Wronia" - "Zieleń dla Niepodległej" finansowany przez Fundację "Santander Bank Polska" w ramach programu "Bank Ambitnej Młodzieży". Zwieńczeniem wszystkich działań projektowych był "Wieczór Niepodległości", który odbył się 9 listopada. Rozpoczął się o godz. 16.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. Z kolei pochód z pocztami sztandarowymi na czele udał się do szkoły, w której wszyscy (zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy naszego terenu) zobaczyli przedstawienie pt.: "Pociąg do Niepodległej", obejrzeli film: "Czym jest dla mnie patriotyzm?" i prezentację: "Selfie z Niepodległą" poprzedzoną pokazem fotografii z historii szkoły. Uczniowie, którzy brali udział w realizacji działań projektowych, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Selfie z Niepodległą:
1. miejsce: Bartek Piszczór,
2. miejsce: Marcel Cieślikowski,
3. miejsce: Julia Śmigielska.
Wyróżnienia: Julia Sułecka, Małgosia Góralska, Sebastian Górski, Jonasz Grzywacz, Natalia Dąbrowska, Kamila Janiszewska, Ania Śmigielska, Sylwia Król, Marta Meka i Oliwia Rzepecka.
Za filmik pt.: "Czym jest dla mnie patriotyzm?" wyróżnienie otrzymały: Ania Stępień i Wiktoria Król oraz Weronika Lewczyk i Wiktoria Grzywacz.
Przedstawienie: "Pociąg do Niepodległej" przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum z udziałem kilku osób z klasy VII i VIII. Prezentację multimedialną do inscenizacji wykonał Dawid Lawrenc. Aktorzy ubrani byli w piękne stroje, co dodatkowo budowało nastrój występu. Zapalone świece, przyćmiona sala, światła skierowane na występujących - tworzyły niezapomniany klimat. W trakcie przedstawienia wprowadzono poczty sztandarowe i wszyscy wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego. Na końcu uczniowie zatańczyli poloneza, który zachwycił zebranych.
Wszyscy ze łzami w oczach wysłuchali wspomnień wojennych i powojennych zaproszonych gości - pani Ewy Borowskiej, p. Ireny Toczek, p. Krystyny Studzińskiej i pana Bogdana Skopińskiego. W międzyczasie można było oglądać wystawę kronik szkolnych, OSP i ZHP oraz wystawkę nagrodzonych fotografii. Na końcu wystąpił chór "Cantate Domino" z repertuarem pieśni patriotyczno - religijnych. Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe podziękowania. W czasie trwania uroczystości można było skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Trzeba też dodać, że niepowtarzalną, przepiękną dekorację sali wykonała pani Jolanta Górecka.
Uroczystość w wyjątkowy sposób wpisała się w życie szkoły, integrując wszystkich w obchody 100- lecia odzyskania niepodległości.
Grażyna Bobińska
zdjęcia Zieleń TV
Artykuł z CWA o uroszystości (kliknij aby powiększyć)
 
Zapraszamy do obejrzenie filmu z tego wydarzenia (kliknij)