SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
     
 
 
Świąteczna chemia
20 grudnia 2022 r.
 
19 oraz 20 grudnia zagościła świąteczna atmosfera na lekcjach chemii w klasie siódmej i ósmej. Podczas zajęć uczniowie prezentowali samodzielnie wykonane pierniczki z motywami chemicznymi oraz wykonywali musujące kule do kąpieli, które miały posłużyć jako upominki świąteczne dla bliskich osób.
Oprócz frajdy, którą dostarczyło uczniom zdobienie pierniczków, mogli oni także zgłębić tajniki reakcji chemicznej, która zachodzi w trakcie ich wypieku. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ciasto rośnie? Sekret ten związany jest z bardzo ważnym składnikiem użytym do wypieku pierników, czyli sodą oczyszczoną, która w wysokiej temperaturze ulega reakcji rozkładu (analizy) i wydzielające się podczas tego procesu pęcherzyki gazu - czyli tlenku węgla(IV) powodują spulchnianie ciasta.
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to również jeden z podstawowych składników musujących kul do kąpieli, które uczniowie wykonali samodzielnie, stosując różne dodatki, które wzbogaciły ich walory zapachowe i estetyczne. W tym przypadku uczniowie dowiedzieli się, że tajemnicą wydzielających się pęcherzyków gazu, czyli tlenku węgla(IV) w kontakcie kul z wodą jest reakcja sody z kwaskiem cytrynowym.
Własnoręczne przygotowanie pierniczków oraz musujących kul z prostych składników, dostępnych w prawie każdej kuchni miało na celu ukazanie nauki i edukacji jako nierozerwalnego elementu naszego życia. Zajęcia te pozwoliły przy okazji doskonalić percepcję dotykową i węchową.
Karolina Krzemińska