SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
6 października 2020 r. Wystawa wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu
6 października uczniowie klas VII i VII mieli okazję obejrzeć wystawę "Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu". Wystawa została udostępniona Gminnej Bibliotece Publicznej w Pływaczewie przez Instytut Pamięci Narodowej.
Uczniowie mieli dowiedzieli się, że walki podczas wojny 1920 roku toczyły się również w najbliższej okolicy - pod Brodnicą, Lipnicą i Kowalewem Pomorskim. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji pani Grażyny Góralskiej - dyrektora biblioteki na temat wyposażenia armii polskiej i napadów bolszewików na ludność polską.
Uczniowie mogli również zwiedzić izbę pamięci i przypomnieć sobie działalność miejscowego posła na sejm V kadencji - Władysława Klimka.
Wizyta w bibliotece miała miejsce w ramach zadania "Przez patriotyzm ku wolności" realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Wronia, Gminną Bibliotekę Publiczną w Pływaczewie oraz Szkołę Podstawową w Zieleniu i było dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".
Artykuł w CWA
Beata Goleń, Judyta Majewska-Nowek