SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
W ramach realizowanego projektu "Młodzi głosują" przeprowadziliśmy sondaż. Początkowo przeprowadziliśmy sondaż w naszym najbliższym otoczeniu- w szkole (uczniowie i nauczyciele), następnie zapytaliśmy naszych bliskich (rodziców, rodzeństwo i dziadków). Pomocna dłoń wyciągnęło nam wiele osób m.in. nauczyciele, czy inni pracownicy szkoły. Postawiliśmy na trzy kluczowe pytania:
1. Co sądzisz o sposobie przeprowadzania wyborów parlamentarnych?
2. Co wiesz o wyborach parlamentarnych
3. Czy masz zamiar w przyszłości brać udział w wyborach?
Przepytaliśmy około 20 osób. Przede wszystkim pozytywnie zaskoczyło nas zaangażowanie i chęć udzielania odpowiedzi, a największym wyzwaniem okazało się ostateczne sformułowanie wniosku- mimo, że odpowiedzi zazwyczaj były podobne, to jednak występowały te odmiennie, a w takich sytuacjach wszystko wywraca się do góry nogami...
Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem okazała się wiedza osób, które zapytaliśmy odnośnie wyborów parlamentarnych! Większość z nich biegle odpowiadało nam na pytania. Co do sposobu przeprowadzania wyborów, 70% z nich miało parę zastrzeżeń. Z dumą możemy powiedzieć, ze nasi pytani odpowiedzieli, że mają zamiar w przyszłości brać udział w tego typu głosowaniu.
Zorganizowaliśmy również różne, ciekawe wyzwania dla klas 7 i 8. Każdy z członków projektu dostał wytyczne z regułami zadań, oraz przydzielenie do jednego z czterech stolików. Byliśmy pod czujnym okiem naszego nauczyciela, który pomagał nam, oraz głównie podpowiadał uczniom biorącym udział w całym tym wydarzeniu.
Reakcje uczniów biorących udział w całym tym wydarzeniu były dość pozytywne. Oczywiście na samym początku zajęć byli zdziwienie, lecz w efekcie wszystko poszło dobrze, nikt nie był znużony albo zirytowany. Byliśmy objęci bardzo dobrą opieką mentorską przez naszego nauczyciela. Zaskoczyło nas to, że dość wiele osób miało podstawowe, lub ponadpodstawowe pojęcie o wyborach, oraz całej władzy ustawodawczej.
Grupa projektowa "Młodzi głosują"
Judyta Majewska-Nowek