SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
Do tegorocznej edycji akcji "Narodowe Czytanie", Pan Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaproponowali 8 polskich nowel.
18 września 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pływaczewie uczniowie klas ósmych uczestniczyli we wspólnym czytaniu "Katarynki" Bolesława Prusa. W rolę pana Tomasza wcielił się pan Wojciech Góralski, niewidomej dziewczynki pani Hanna Kwiatkowska, a jej mamą została pani Sabina Topij-Brylińska. Rola młodej kobiety przypadła pani Edycie Kwiatkowskiej, lokaja panu Marcinowi Buchalskiemu, stróża Szymonowi Milanikowi i kolegi adwokata Jakubowi Piszczórowi. Narratorkami zostały panie Iwona Kriger i Aleksandra Góralska.
Zebrani z uwagą wysłuchali interpretacji noweli i wspólnie przeżywali losy bohaterów. Uroczystość przygotowała kierownik biblioteki pani Grażyna Góralska.
Natomiast klasy młodsze na swoich godzinach wychowawczych czytały z podziałem na role wybrane przez siebie utwory literackie zaproponowane przez bibliotekarza i polonistkę. Cieszy fakt, że coraz więcej poświęca się uwagi na czytanie i bezpośredni kontakt z polską literaturą!
Mirosława Pyszko
Beata Goleń