SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
 
Młodzież klas VIII miała okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym wydarzeniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pływaczewie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Pływaczewie i Ryńsku, było to spotkanie autorskie z panem Robertem Małeckim.
Artysta w bardzo ciekawy i trzymający w napięciu sposób opowiadał o niewyjaśnionych zaginięciach osób w Polsce i Wielkiej Brytanii, które spowodowały jego zainteresowanie literaturą kryminalną. Swoją przygodę pisarską rozpoczął w 2009 roku od pierwszej powieści, która do dziś leży w szafie. Autor postanowił pracować nad swoim warsztatem i trafił na warsztaty literackie, podczas których uczył się pisania od Marty Mizuro, Mariusza Czubaja, Marcina Świetlickiego i Katarzyny Bondy. W międzyczasie pisał i zdobył II miejsce w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie kryminale podczas festiwalu Kryminalna Piła.
Do tej pory pan Robert Małecki napisał już pięć powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Toruniu i Chełmży. Niedawno jego "Skaza" otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejszą literacką nagrodę dla powieści kryminalnej w Polsce.
Beata Goleń