SZKOŁA PODSTAWOWA W ZIELENIU
im. gen. Tadeusza Kościuszki
 
     
   
I Ty zostaniesz Pitagorasem
 

1. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas IV - VIII.
2. W pierwszym tygodniu miesiąca (od października do maja) udostępniane są zadania konkursowe. Na ich rozwiązanie uczeń ma czas do 10. następnego miesiąca.
3. Za poprawne lub częściowo poprawne rozwiązania uczeń otrzymuje punkty.
4. Co miesiąc punkty są zapisywane na koncie uczestnika.
5. Na koniec roku szkolnego, na podstawie wyników uzyskanych przez uczniów, nagradzani są trzej uczniowie z każdego poziomu (klasyfikacja odrębna dla klasy IV, V, VI, VII i VIII).
6. W przypadku takiej samej liczby punktów uzyskanych przez wyróżnionych nagrody otrzymują wszyscy, którzy uzyskali trzy najwyższe ilości punktów w każdej kategorii.
7. Za systematyczne rozwiązywanie zadań konkursowych nauczyciel może przed klasyfikacją półroczną i roczną wystawić ocenę cząstkową za aktywność.
8. Zadania mają formę zabaw logicznych, zagadek, łamigłówek oraz dotyczyć będą treści aktualnie realizowanych przez uczniów podczas zajęć z matematyki.

 
Zadania na styczeń

klasa IV
zadanie 1. Krzyś zjadł wczoraj 6 ciasteczek, a Basia zjadła ich dwa razy więcej niż Krysia, która zjadła ich trzy razy mniej niż Bartek, który zjadł ich dwa razy więcej niż Krzyś. Ile ciasteczek zjadło każde z dzieci?

zadanie 2. Telewizor kosztuje 1599 zł, radio 599 zł, kamera 1900 zł, aparat fotograficzny 1299 zł, a odtwarzacz DVD 214 zł. Jeżeli klient kupi co najmniej dwa z wymienionych towarów, zapłaci mniej o 145 zł.
a) Pan Dawid kupił radio, aparat fotograficzny i odtwarzacz DVD. Oblicz, ile zapłacił za te zakupy.
b) Oblicz, ile złotych reszty z 2000 zł otrzymała pani Lucyna, która kupiła kamerę i odtwarzacz DVD.
c) Pan Czesław zakupił dwa produkty i zapłacił 1668 zł. Co kupił pan Czesław?

zadanie 3. Rozwiąż rebusy. Dopisz co najmniej dwa własne przykłady.


klasa V
zadanie 1. Pan Jurek, kupując telewizor, zapłacił 2/11 ceny gotówką, a resztę, czyli 1800 zł postanowił spłacić w ratach. Ile kosztował telewizor?

zadanie 2. Kasia od poniedziałku do piątku, w południe mierzyła temperaturę za oknem. Wskazania termometrów były następujące. Pod termometrami napisz jaką wskazywały temperaturę.

zadanie3. Zaznacz na termometrach temperaturę jaka była w niektórych stolicach Europy: Ateny: -3°C, Paryż: 4°C, Londyn: -1°C, Oslo: -6°C, Warszawa: -3°C, Moskwa: -14°C, Rzym: 9°C.

Najcieplej było w .................., a najzimniej w .............
 
klasa VI i VII
zadanie 1. W jaki sposób odmierzysz 4 litry wody, mając do dyspozycji dwa naczynia o pojemności 5 litrów i 3 litrów. Wodę możesz czerpać z kranu, zaś w razie potrzeby wylewać do zlewu.

zadanie 2. Gabrysia zastanawia się, jakie oceny otrzyma na pierwszy okres z czterech najważniejszych dla niej przedmiotów w szkole. Obliczyła średnią arytmetyczną przewidywanych ocen i otrzymała wynik 4.
a) O ile wzrosłaby średnia tych ocen Gabrysi, gdyby z każdego z czterech przedmiotów dziewczynka otrzymała ocenę o jeden wyższą?
b) Jakich ocen mogła się spodziewać Gabrysia, jeżeli wśród nich nie było żadnej jedynki ani dwójki? Nie bierz pod uwagę, z jakiego przedmiotu zostały wystawione. Rozważ kilka przypadków.

zadanie 3. W donicy rosną rośliny mające albo 5 liści, albo 2 liście i 1 kwiat. Łącznie rośliny te mają 6 kwiatów i 32 liście. Ile roślin rośnie w tej donicy?
 
 
Zadania na grudzień

klasa IV

zadanie 1. Fasada tego domu znajduje się po lewej stronie. Jak przenieść ją na prawo, zmieniając położenie dwóch patyczków?

zadanie 2. Popraw błąd w działaniu, zmieniając położenie dwóch gwoździ.

zadanie 3. Cyfry arabskie zapisz w systemie rzymskim:Zapisz liczby z krzyżówki cyframi arabskimi i odszukaj je w tabelce.

- pora roku z prezentami.
 

klasa V

zadanie 1.Pałac składa się z jedenastu patyczków. Spróbuj ułożyć jedenaście kwadratów, zmieniając położenie czterech patyczków.

zadanie 2. Mróz trzyma od wielu dni tak, że jezioro całkowicie zamarzło. Wiedząc, że warstwa lodu na jeziorze jest codziennie dwa razy szersza, a całe jezioro zamarza w ciągu trzynastu dni, oblicz, ile czasu potrzeba, aby jezioro było w połowie zamarznięte.

zadanie 3.Przygotowano paczki dla dzieci. Do każdej paczki wkładano x cukierków czekoladowych i y cukierków owocowych.
a) zapisz wyrażenie określające, po ile cukierków wkładano do jednej paczki,
b) zapisz wyrażenie określające, ile cukierków przygotowano do 20 paczek (do każdej paczki wkładano po tyle samo cukierków).

klasa VI i VII

zadanie 1.Jak trzema cięciami noża podzielić ciasto na osiem równych części?

zadanie 2.Zmieniając położenie jednego patyczka możesz poprawić błąd w rzymskim ułamku.

zadanie 3. W Warszawie średnia temperatura grudnia, stycznia i lutego była równa (-4)0C. Średnia temperatura stycznia wynosiła (-5)0C, a lutego (-6)0C. Oblicz średnią temperaturę grudnia.


 
Zadania na listopad

klasa IV

zadanie 1. Ile kwadratów znajduje się w figurze narysowanej poniżej?

zadanie 2. Znajdź takie trzy kolejne liczby naturalne, których suma wynosi 30.

zadanie 3. Uzupełnij rysunek w ten sposób, aby w okienku górnym była liczba o 28 większa od danej, w dolnym o 28 mniejsza od danej, z lewej strony liczba 28 razy większa od danej, z prawej - 28 razy mniejsza niż dana liczba.


 

klasa V

zadanie 1. Dorysuj piąty kwadrat zgodnie z ustaloną regułą.

zadanie 2.Ile kwadratów jest na rysunku?

zadanie 3.Między cyframi 1  2  3  4  5 postaw znaki działań lub nawiasy, aby otrzymać w wyniku 1.

 

klasa VI i VII

zadanie 1. Kierowca ma brata, a brat kierowcy nie ma brata. Kim jest kierowca?

zadanie 2. Ile trójkątów dostrzegasz na poniższym rysunku?

zadanie 3. Uzupełnij ciąg liczb:

 

 
Zadania na październik
 

zadanie 1. Dwaj chłopcy grali w szachy 4 godziny. Ile godzin grał każdy z nich?

zadanie 2. Postaw znaki działań i nawiasy, aby otrzymać prawdziwe równości:

4 4 4 4 = 6
4 4 4 4 = 15
4 4 4 4 = 17
4 4 4 4 = 32
4 4 4 4 = 48
4 4 4 4 = 64

zadanie 3. Michał ma w lewej kieszeni monety jednogroszowe, a w prawej dziesięciogroszowe. W lewej kieszeni ma tyle samo pieniędzy co w w prawej, razem 3 złote. Ile monet ma Michał?

Beata Goleń