Hejt to zjawisko obecnie już powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne. Hejtowanie może być rodzajem mowy nienawiści albo bezmyślnym obrażaniem kogoś, deprecjonującym i nienawistnym. Często ten nienawistny komentarz jest wyrażony za pomocą słowa lub obrazu czy filmu, ale zawsze ma na celu zdyskredytowanie innej osoby.
23 stycznia 2024 roku uczniowie starszych klas naszej szkoły mieli okazję zobaczyć spektakl
Hejter. Został on zrealizowany przez aktorów Teatru Profilaktycznego
Alert. Cyberprzemoc, kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić. Spektakl pokazywał, do czego może doprowadzić działanie hejtera, bardzo emocjonalnie informował i pobudzał do dialogu, opowiadał o aktualnych problemach i skłaniał do szukania rozwiązań. Pokazano także, że hejter nie jest bezkarny, a skuteczna walka z nim jest, owszem bardzo trudna, ale możliwa. Ważne, abyśmy byli świadomi tego, czym jest hejt, jak się przejawia i co możemy zrobić, gdy go doświadczymy. To właśnie podstawowe zadanie przedstawienia o charakterze profilaktycznym. Po spektaklu młodzież dowiedziała się, gdzie szukać pomocy i w jaki sposób chronić się przed takimi atakami.
Po powrocie do szkoły uczniowie w ramach projektu
OSEhero uczestniczyli w zajęciach poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Dowiedzieli się jakie stosować hasła do swoich kont, kiedy włączać dwuskładnikową autoryzację. Uczniowie nauczyli się regularnie aktualizować system i oprogramowanie, chronić swoje dane osobowe, korzystać tylko z bezpiecznych sieci itp. Młodzież skorzystała również z broszury edukacyjnej, która mówi, jak rozpoznać ofiarę cyberprzemocy i jak jej pomóc.
Broszura przygotowana do spektaklu Hejter