16 uczniów klas VI - VIII uczestniczyło w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Już o godzinie 6:00 uczestnicy zebrali się na dworcu w Wąbrzeźnie i pociągiem udali się do stolicy.
Najpierw udali się Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w scenerii sprzed prawie osiemdziesięciu lat, chodzili po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Uczniowie poznali czas okupacji, wybuch Powstania - godzinę W, walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. W kinie Palladium uczniowie mogli obejrzeć powstańcze kroniki filmowe, potem przejść się zaaranżowanym kanałem, obejrzeć powstańcze radiostacje, poznać Pocztę Polową i salę pod Liberatorem B-24J poświęconą alianckim zrzutom. W następnych salach uczestnicy poznali upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy.
Następnie wszyscy udali się komunikacją miejską do Punktu Zwrotnego - nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej w byłej fabryce FSO na Żeraniu. Tam w młodzież podczas warsztatów odkrywała tajemnice fast fashion i w nowoczesnym atrakcyjnym Escaperoomie rozwiązywała kolejne zagadki związane ze zrównoważonym obiegiem ubrań.
Potem uczniowie udali się do Sejmu Republiki Polskiej, gdzie poznali zasady wyboru posłów, obrad i głosowań w parlamencie oraz pracę komisji sejmowych. Zwiedzili hall główny, salę posiedzeń sejmowych, obejrzeli makietę Sejmu i Senatu, laski marszałkowskie oraz tablice poświęcone parlamentarzystom, którzy zginęli podczas II wojny światowej i w katastrofie smoleńskiej oraz papieżowi Janowi Pawłowi II i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Na koniec uczniowie udali się na stację metra i korzystając z podziemnej kolejki przejechali na dworzec centralny, skąd późnym wieczorem pociągiem wrócili do Wąbrzeźna. |