TRUDNA SZTUKA KALIGRAFII
19 października 2020 r.

W ramach zadania "Przez patriotyzm, ku wolności", dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej", uczniowie starali się pisać, tak jak ich dziadkowie w szkole. Używając wymiennych stalówek, obsadek i atramentu uzupełniali pięknym odręcznym pismem kartki w linie. Taki sposób pisania przypadł do gustu uczniom i niedługo będą pisać trudniejsze zadania.

 
 
 
 

MODA DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO
12 października 2020 r.

Uczniowie klasy VI poznali modę damską i męską okresu dwudziestolecia międzywojennego, czyli czasów prababć i pradziadków, którzy żyli w czasie, gdy Polska odzyskała niepodległość po latach zaborów. Obejrzeli wystawę zdjęć i prezentację multimedialą.
Były to lata, w których kobiety coraz chętniej sięgały po spodnie i suknie do kolan. Zaczęły dbać o swoją wygodę, ale również nie zapomniały o uroku - ubierały szale, apaszki i kapelusiki. Nie zapominały również o pięknych fryzurach. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku pojawiły się u kobiet krótkie włosy i opaski.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pokochali stroje sportowe oraz turystyczne. Ten wydodny trend jest w modzie aktualny przez czały czas.
Chętni uczniowie przygotowali swoją wizję mody dwudziestolecia międzywojennego i powstał mni katalog mody.

 
 
 
 

PIKNIK HISTORYCZNY
9 października 2020 r.

Za nami kulminacyjny punkt zadania "Przez patriotyzm, ku wolności" realizowanego przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Wronia" we współpracy ze Szkołą Podstawową w Zieleniu i Gminną Biblioteką Publiczną w Pływaczewie dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".
9 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Zieleniu odbył się, długo wyczekiwany przez wszystkich historyczny piknik rodzinny, który ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną został przeprowadzony z zachowaniem obostrzeń higienicznych.
Na murze budynku szkoły artysta Ariel Kula z Inowrocławia wykonał pamiątkowy mural przedstawiający między innymi wizerunek patrona szkoły - gen. Tadeusza Kościuszkę. Uroczyste odsłonięcie muralu, w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły w Zieleniu, rozpoczęło tę niecodzienną imprezę i nawet deszczowa pogoda nie była w stanie zepsuć doniosłości tej chwili.
Pani Sabina Topij-Brylińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zieleniu, podczas swego przemówienia stwierdziła, że mural będzie nie tylko ozdobą szkoły, ale także całej miejscowości.

 
 
 
 

WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA
NA KUJAWACH I POMORZU
28 września 2020 r.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pływaczewie w dniach 28 września -
9 października 20202 r. można było obejrzeć wystawę "Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu". Wystawa została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.
Czytelnicy biblioteki i mieszkańcy Gminy Ryńsk mogli zwiedzać wystawę przez dwa tygodnie w godzinach pracy biblioteki, z tej okazji skorzystało wiele osób zaciekawionych historią.
Uczniowie klas VII i VII Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Zieleniu obejrzeli wystawę w dniu 6 października.

 
 
 
 

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ
28 września 2020 r.

Uczniowie klas V i VI w piękny poniedziałkowy poranek udali się z wizytą do 8. Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej. Podczas ciekawej wycieczki uczniowie zwiedzili izbę tracycji i park maszynowy. Pani podporucznik opowiedziała uczestnikom o historii szkoły kawalerii, której stulecie powstania właśnie jest obchodzone. W historycznych budynkach teraz funkcjonuje nowoczesna jednostka wojskowa. Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje sił zbrojnych, wyposażenie żołnierza oraz czym zajmują się wojska radioelektroniczne.
Następnie młodzież miała możliwość porozmawiać przez tefon polowy i obejrzeć od środka pojazy z antenami zagłuszającymi i nadawczymi. Wszystkim, nie tylko chłopcom, wycieczka się podobała.

 
 
 
 

LEKCJE MUZEALNE ONLINE
14 września 2020 r.

Uczniowie klasy VI podczas lekcji muzealnej przeprowadzonej przez edukatorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku próbowali odpowiedzieć na pytania Kim jest historyk? Naukowcem czy detektywem? Na czym naprawdę polega praca historyka? Uczniowie poznawali różne rodzaje źródeł historycznych. Przeglądając pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, starali się opisać codzienne życie dworku w Sulejówku. Przekonali się, jak wiele można dowiedzieć się z rodzinnych opowieści, skarbów zachowanych w muzeach, ale także dzięki nowoczesnym technologiom.
Podczas innych zajęć uczniowie klasy VIII zobaczyli, jak poprzez sztukę komentowano i upamiętniano wojnę o granicę wschodnią.

 
 
 
 

POWSTAJE MURAL
12 września 2020 r.

Stowarzyszenie "Przyjaciele Wronia" we współpracy ze Szkołą Podstawowa im. gen Tadeusza Kościuszki w Zieleniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Pływaczewie otrzymało dofinansowanie zadania "Przez patriotyzm, ku wolności" w Programie Dotacyjnym "Koalicje dla Niepodległej - #wiktoria 1920", którego celem jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz odbudowa państwowości.

Stowarzyszenie zaplanowało szereg wydarzeń integrujących mieszkańców Gminy Ryńsk: konkurs na projekt muralu o tematyce patriotyczno-społecznej, wystawy o wojnie polsko-bolszewickiej na Kujawach i Pomorzu, pośle Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji Władysławie Klimku, koncert połączony z konkursem pieśni patriotycznych, interaktywny spacer śladami marszałka Józefa Piłsudskiego, zajęcia edukacyjne i zwiedzanie historycznej części koszar w Centrum Szkolenia Kawalerii w Grudziądzu.


 
 
 
 

BITWA WARSZAWSKA. CUD NAD WISŁĄ 1920r.
12 września 2020 r.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą - operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierające wojska sowieckie Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło losy wojny, pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Tadeusza Rozwadowskiego, ...