Za nami kulminacyjny punkt zadania "Przez patriotyzm, ku wolności" realizowanego przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Wronia" we współpracy ze Szkołą Podstawową w Zieleniu i Gminną Biblioteką Publiczną w Pływaczewie dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".
9 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Zieleniu odbył się, długo wyczekiwany przez wszystkich, historyczny piknik rodzinny, który ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną został przeprowadzony z zachowaniem obostrzeń higienicznych.
Na murze budynku szkoły artysta Ariel Kula z Inowrocławia wykonał pamiątkowy mural przedstawiający między innymi wizerunek patrona szkoły - gen. Tadeusza Kościuszkę. Uroczyste odsłonięcie muralu, w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły w Zieleniu, rozpoczęło tę niecodzienną imprezę i nawet deszczowa pogoda nie była w stanie zepsuć doniosłości tej chwili.
Pani Sabina Topij-Brylińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zieleniu, podczas swego przemówienia stwierdziła, że mural będzie nie tylko ozdobą szkoły, ale także całej miejscowości. Nawiązując do odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów oraz wojny polsko-bolszewickiej, dodała, że dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni, ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielać się również i nam, inspirując nas do działania.
Zastępca Wójta Gminy Ryńsk - pan Łukasz Gapiński przypomniał słowa irlandzkiej pisarki Ceceli Ahern, według której zapominanie to część procesu znikania. Przytoczył także słowa Jana Pawła II, który mówił, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, a należy ją pielęgnować.
Po uroczystym odsłonięciu muralu rozpoczął się piknik historyczny. Do uatrakcyjnienia imprezy aktywnie włączyli się mieszkańcy Gminy Ryńsk przekazując rodzinne fotografie, z których powstała wystawa. Uczniowie i rodzice mogli także zobaczyć historyczne zdjęcia szkoły w Zieleniu, Małych Radowiskach, Pływaczewie i Czystochlebiu. Dorośli mieszkańcy okolicy z rozrzewnieniem oglądali fotografie i wspominali "stare dobre czasy".
Podczas festynu można było zobaczyć rekonstrukcje wydarzeń przygotowane przez dwie grupy z Torunia - Agencję Widowisk Historycznych "Arkona" oraz przez Fundację Historii Polskiej Broni Pancernej. Goście ciekawie przedstawili fakty historyczne, zaprezentowali mundury i wyposażenie żołnierzy podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.
Uczestnicy pikniku mogli obejrzeć proces rekrutacji do armii polskiej, badanie żołnierzy w punkcie medycznym, mennicę oraz walkę na szable pomiędzy Polakami a bolszewikami. Po boisku szkolnym jeździł lekki czołg Renault FT skonstruowany w 1917 roku - pierwszy czołg o konstrukcji z przedziałem bojowym (załogi) z przodu, uzbrojeniem w obrotowej wieży oraz przedziałem napędowym z tyłu. Takie czołgi rozwijające prędkość 8 km/h były wykorzystywane przez Polaków w walkach z bolszewikami w roku 1920. Każdy uczestnik pikniku otrzymał pamiątkową monetę z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.
To jednak nie był koniec atrakcji. Na uczniów czekały warsztaty rękodzielniczo-kulinarne i taneczne, wystawy oraz prelekcje. Młodzież i dzieci wzięli udział w czterech prelekcjach przeprowadzonych przez przedstawicielki Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej.
Pod hasłem "Kuchnia naszych dziadków sprzed 100 lat" dzieci uczyły się piec chleb na zakwasie, robić smalec, tradycyjne szare kluski i bigos. Wsparciem okazały się doświadczone panie z KGW Małe Radowiska, KGW Czystochleb oraz Rada Sołecka z Zielenia, Strażacy miejscowej OSP upiekli wszystkim kiełbaski.
Dużo radości uczestnikom przysporzyły warsztaty rękodzieła, podczas których tworzyli biało-czerwone bransoletki oraz koszyczki, kwiaty i kartki pocztowe. W poprzednich dniach dzieci wykonywały zabawki podobne do tych, którymi bawili się ich dziadkowie - ruchome pajacyki z kartonu i ptaki z deseczek, poznali modę dwudziestolecia międzywojennego oraz doskonalili swoje umiejętności kaligrafii.
Chętni obejrzeli również wystawy plakatów zachęcających do wstępowania w szeregi armii polskiej po napadzie bolszewików na Polskę, przebieg wojny 1920 roku, historię polskich symboli narodowych.
"Nie zapominając o przeszłości, spoglądamy w przyszłość." - tak można by podsumować to niezapomniane wydarzenie łączące całą społeczność Zielenia i okolicznych miejscowości.