ZESPÓŁ SZKÓŁ W ZIELENIU
Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Kościuszki
Gimnazjum
 
   
PODNIEBNA HISTORIA
 

Pożółkłe fotografie na naszej witrynie internetowej wzbogaciły się ostatnio o bardzo ciekawe zdjęcia nadesłane przez członka rodziny pana Kazimierza Benz, polskiego pilota urodzonego 29 października 1899 roku w pobliskim Nieżywięciu. Kazimierz Benz był synem kowala, pobierał naukę w Bobrowie i Brodnicy, a następnie w Gimnazjum Filologicznym w Kwiedzynie.Podczas I wojny światowej ochotniczo zgłosił się do wojska i brał udział w walkach we Francji. Został ranny podczas bitwy nad Marną. W 1919 roku wstąpił do 1 Pułku Szwoleżerów, z którym walczył podczas wojny polsko-swoieckiej. Za męstwo i bohaterstwo w walce odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 2977 oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Po wojnie Kazimierza Benza opanowała nowa pasja - samoloty, dlatego został skierowany do Szkoły Pilotów w Bydgoszczy, skąd 10 lipca 1924 r. po ukończeniu kursu pilotażu podstawowego został przeniesiony do Grudziądza do Wyższej Szkoły Pilotów, którą ukończył 2 października 1924 r. Dostał służbowy przydział do 4. Pułku Lotniczego w Toruniu, gdzie dostał zadanie organizacji 43 Eskadry Towarzyszącej i został jej dowódcą.
Zapewne podczas jednego z rozpoznawczych lotów w roku 1936 została zrobiona fotografia Zielenia z lotu ptaka.
Podczas II wojny światowej Kazimierz Benz brał udział w bitwie o Anglię. Przeorganizował tworzący się polski 307 Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskich Puchaczy". Do Polski nie wrócił, wyemigrował do Kanady w 1951 roku wraz z żoną Zofią i synem zamiaeszkał w Ottawie. Pani Zofia zmarła w Ottawie w 1954 roku. Rok później rodzina przeniosła się do Alberty. Kazimierz Benz zmarł 5 maja 1957 roku w Violet Grove w Albercie. Został pochowany na starym cmentarzu w Drayton Valley w Albercie.

na podstwie artykułu Piotra Grązawskiego umieszczonego w "Czasie Brodnicy"
oraz informacji pana Victora Benz wnuka pana Kazimierza
 
 
Zdjęcie Zielenia wykonane w roku 1936 z samolotu Lublin R-XIII przez kapiitana Kazimierza Benza dowódcę 43 Eskadry Towarzyszącej
 
Kapitan Kazimierz Benz (1936r.)
 
Zdjęcie Nieżywięcia rodzinnej wsi kapitana Kazimierza Benz wykonane przez pilotów 43 Eskadry Towarzyszacej ok. roku 1936.
Dom rodzinny kapitana Kazimierza Benz (nadesłane przez Krzysztofa Zomkowskiego z Nieżywięcia).
Grób Kazimierza Benz w Drayton Valley w Albercie.